Feride Serin - Yağmur Kalem

Kararsızım

Ne zaman o kitapçıya gitsem, bir liraya satılan kitaplara mutlaka bakarım. Kitapların ucuz oluşuna sevinmeli mi yoksa üzülmeli miyim? Kararsızım. Kitapları rahatlıkla herkesin alabileceğini düşündüğümde seviniyor, kitaba verilen emeğin bu kadar ucuz olmaması gerektiğini düşündüğümde ise üzülüyorum.

Kitaplar bu kadar ucuzken kitap tezgahlarının da boş olması düşündürücü.

Okuma alışkanlığı olmayınca kitap ederinin de önemi kalmıyor.

Çocuğun kitapla tanışacağı ilk yer evidir. Ebeveynleri kitap okuyan bir çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak daha kolaydır. Okul, bu alışkanlığı sadece pekiştirir.

Bir öğretmen olarak meslek hayatımda en çok önem verdiğim bir konudur okuma alışkanlığı. Neden mi? Çünkü okumak insanı zenginleştirir. Bir ülkede, okuma oranının artması o ülkenin çehresinin aydınlanması demektir.

Okumak;

*Düşünmeyi geliştirme yollarından biri olan okuma, problem çözme ve eleştirel düşünme yeteneğinimizin gelişmesine katkı sağlar.

*Kelime haznemiz zenginleşir. Kendimizi daha rahat ifade edebileceğimiz için özel ve mesleki hayatımızda özgüvenimiz artar.

*Hayatın kaosundan bir süre de olsa kurtulmamıza yardımcı olurken, bizi rahatlatır. Yaratıcılığımızı tetikler.

*Kendi düşüncelerimiz ve değerlerimiz oluşmaya başlar.

*Edindiğimiz bilgilerle günlük yaşamımızda içinde bulunduğumuz durumlarla başa çıkmak için değişik bakış açıları kazanabiliriz.


Kitaplar karanlığa karşı bir kalkandır.


- 13.10.2017 23:47:10

Yazarın Diğer Yazıları

Filiz Kalkışım Çolak - 26.8.2018

Ülkemizde kitaba ayrılan kişi başı yıllık harcama 65kuruşken Avr. Ülkelerinde 75Euro olduğu yapılan araştırmalarla kesinlik kazanmaktadır.Sayfa arkadaşalrımız dahi şiir öykü vb.edebi eserler verdikleri halde yazdıklarımızı okumuyorlar.Tabi onların ne kadar yazar şair oldukları da tartışılır.Okuma oranı yüksek olsa keşke kitap fiyatları dşük..Hangi yazar aşri eserinden para kazanmayı amaçlayarak yazar ki..Keşke okusalar okunsa kitaplar.İnsanların yorum yapma becerileri gelişse gelişse ki düşüen üreten bir toplum olabilsek...sevgilerimle...

Sermin Gür - 21.10.2017

Maalesef sosyal medya ve akıllı telefonlar ve tabi ki internet okumamak için en kısa yol

Burada bile şiir okumuyoruz ya da yazıları öykü deneme köşe vs vs

Uzmanların tavsiye ettiği beyin ve zeka gelişimi için okumalı sözü bile yetersiz

Anlamlı ve güzel bir yazıydı

İçtenlikle kutlarım

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri