Gazze nedir?

Yerler Terimleri kategorisindeki bu terim için henüz görüş bildiren olmamış.

İsmail Gezer

3.6.2010 16:50:19

» İsmail Gezer - 7.6.2010 12:31:49
sen iyiliğini yap yaptığın iyilik ehline isabet etmesede sen iyiliğin ehli olursun...

» İsmail Gezer - 7.6.2010 12:27:56
bir yahudidense, beni milyonkere sırtımdan bıçaklamış bir müslüman gözümde daha sevimlidir...

Oğuz Evren Kılıç - 7.6.2010 12:16:40
Bizi milyon kere sırtımızdan bıçaklayanlarla mı kardeş olacağız? İyiniyet ile enayilik arasındaki o ince çizgiyi tutturamamanın acısını çok çektik ve hâlâ ders almayan milyonlar var. Biz de bu yetenek oldukça, daha sırtımıza semer vuran çok olur.

» İsmail Gezer - 7.6.2010 02:27:48
Filistinli Çocuklardan Utanıyorum... Ali güner şiiri.

» İsmail Gezer - 7.6.2010 02:23:16
Hep karşı tarafın bize bir adım atmasını bekleyerek geçirdiğimiz günlere daha ne zaman pişman olacağız. Aklımız daha ne zaman başımıza gelecek? Kardeşlik bilinci daha ne zaman içimizde yayılacak? Biz ne zaman kardeş gibi kardeş olacağız? İlle de bizden de birilerinin canice öldürülmesi mi lazım aklımızı başımıza almamız, Saçlarımızı önümüze döküp ayıklamamız için? Biz sevmeyi ne zaman ve kimden öğreneceğiz? Ben kendi hesabıma çok utanıyorum... Ve ben kendi hesabıma Filistinli çocuklardan, analardan, babalardan çok şey öğrendim. Yaşamayı öğrendim... Kardeşliği öğrendim... Başkaları için ölmeyi, öldürülmeyi, son nefeste hakkı haykırmayı öğrendim. Dua etmeyi öğrendim sonra, Rahman'a sığınmayı, secdeye kapanıp uzun uzun istemeyi öğrendim. Başkaları için gece yarısı kalkıp dua etmeyi hatırladım yıllar sonra. Ben kendi payıma çok şey öğrendim. Ve öğrendikçe çok ama çooook utandım. Peki ya siz?

» İsmail Gezer - 7.6.2010 02:22:32
Elim kolum yiyeceklerle, çeşitli meyvelerle dolu dolu eve gelmekten utanıyorum. Tatlı gülücüklerle karşılanmaktan ve uğurlanmaktan utanıyorum. Soframda çeşit çeşit yemekler görmekten ve göbeğimden çok ama çoook utanıyorum. Utanıyorum... Kardeşliğin kıymetini bilmemekten, arkadaşlığın, dostluğun nimetlerini unutmaktan çok utanıyorum. Kendisi ölüm döşeğindeki Filistinli çocuğun ölen arkadaşına yaktığı ağıtı işittikten sonra çok utanıyorum. Filistinâ??li çocuklardan çok utanıyorum. Onlar şehadetleriyle beni utandırıyorlar, Sözleriyle, hareketleriyle beni utandırıyorlar; beni yerin dibine batırıyorlar. Ölen arkadaşı için â??keşke senin yerine ben ölseydimâ? derken, Sudan sebeplerle aylarca hatta yıllarca kardeşlerimizle dargın kalmanın verdiği ızdırap taş gibi oturuyor içime.

» İsmail Gezer - 7.6.2010 02:20:55
Ağlayanı görsem oturur birlikte ağlarım; paylaşırım tüm dertlerini... Yüklenirim omuzlarıma taşırım, çekerim; seyretmek yoktur duruşumda. En azından çocuklarımın gözünde böyleyimdir. Tüm babaların çocuklarının gözünde olduğu gibi; kahramanım yani. Çocuklarımın yenilmezi, bileği bükülmezi... İşte çaresizce izliyorum â??bir yardım eden yok mu?â? diyen kadınların, çocukların, yaşlıların, yaralıların görüntülerini. Çaresizce, ellerim yanıma düşerken kaçırıyorum gözlerimi çocuklarımın gözlerinden. Bakışlarımı kaçırmam gözyaşlarımı gizlemek için değil, kesinlikle değil. Utanıyorum çocuklarımdan. Çaresizlik yakışmıyor be!.. hiç ama hiç yakışmıyor. Sadece bu mu? Yakışmayan bir şey daha var, çok şey var hem de epey çok... Akşamları yiyeceğim yemekleri düşünerek evin yolunu tutmaktan utanıyorum.

» İsmail Gezer - 7.6.2010 02:19:14
Filistinli Çocuklardan Utanıyorum Utanıyorum... Çok ama çok utanıyorum... Kendimden utanıyorum... Varlığımdan utanıyorum... Kalıbımdan utanıyorum... Cüssemin iriliğinden utanıyorum... Ve çocuklarımdan utanıyorum... Eşimden, dostumdan, konu komşudan utanıyorum... Sadece utanmakla kalmıyor, eziliyorum da... Haberleri izledikçe, ekranlara fışkıran kanları gördükçe büzülüyorum köşeme; Küçülüyorum, ufalıyorum, inceliyorum... Lanetlenmiş kavmin elleri silahlı canilerini gördükçe gözlerimi çocuklarımdan kaçırıyorum. Bakışlarımı gizleyecek yer arıyorum. Nasıl kaçırmayayım; ben ki o çocukların gözünde yenilmez, bileği bükülmez biriyim. Haksızlıklara karşı sessiz durmaz, Duramaz müdahale ederim, çözerim sorunların tümünü. Düşünce biri seyretmem, tutar elinden kaldırırım.

Hasan Buldu - 6.6.2010 21:38:52
Sayın Gezer,

Bilmem bugün ki, gazeteleri okudunuz mu? İsrail sivil gemisi misilleme olarak, Kıbrıs işgalini protosta için, Kıbrısa gelecek. Yani "Delme Harekatı" yapacak. ne yapacaksınız, siz de onları mı öldüreceksiniz? Yoksa: "Buyrun misafirimiz mi olunuz" diyeceksiniz?

İsrail'in gemimize çıkarma yaptığı gün, İskendurun'da PKK altı fidan gibi askerlerimizi şehit etti, hangi birinizin gıkı çıktı? Biz burada vatan evlatlarımızı, Filistin'in eğittiği terörüstlerce, otuz binin üzerinde şehit verdik, teröristler ve onları kollayan paryalara bu denli prostalarda bulunmadık. Yazıklar olsun bizlere...

Söyleyecek başka sözüm yok.

» İsmail Gezer - 6.6.2010 13:30:25
israil haklı değildir. neden? adamlar yıllardır filistini işgal altında tutmaktadırlar ve bir halk yıllardır zulüm altında ezilmekteyken siz nasıl bizim ne işimiz vardı gazzede diyebilirsiniz. dünyada en doğal hak yaşama hakkıdır,bir halk orda yaşam savaşı verirken zalime haklı demek ve yaptığı işi kıbrıstaki bayrakla eşleştirmek hiçye arif işi değildir... israil devleti teröristtir yaptıklarıyla, ve bunları meşru göstermeye çalışanlar basit argümanlarıyla bu işe kendilerini ortak ederler. israilin meşru olmayan sınırları üzerinden konuşanlar birzda israilin katliamları üzerinden konuşmaya ne dersiniz... o gemide olmak isterdim çünkü onlar dünya vatandaşıydı... hee birde israilin Rachel Corrie gemisine muamelesine bir bakın iki gemi arasındaki fark siyahla beyaz gibidir. arif olan anlar vesselam...

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri